inspirace pro doučující

doučování je extra disciplína – učitelé sdílejí rady, tipy a triky na doučování 


zábava pro žáky i učitele

„Nesoustředím se na ambice rodičů, ale na to, co chce žák.“ Video je osobním náhledem vysokoškolské studentky-doučující Veroniky Šandové.

doučování jako šance

„Doučování může přinést žákovi úspěch a uznání,“ říká Václav Nádvorník – zástupce ředitele na ZŠ Londýnská v Praze, učitel matematicko-fyzikálního základu a informatiky.

studijní portfolia pro doučování

Video Veroniky Nádvorníkové, učitelky zpražské ZŠ Londýnská, dává na konkrétních příkladech tipy, jak mohou vypadat portfolia a způsoby jejich tvoření.

jak na doučování angličtiny

„Moje doučování bude zaměřené na rozvoj mluvení a posílení sebevědomí,“ říká Jana Servusová, učitelka angličtiny a českého jazyka na ZŠ Chocerady.

jak na doučování češtiny

„Čeština umožňuje ventilovat pocity, které děti při distanční výuce měly a které se naučily skrývat,“ říká Jana Servusová – učitelka angličtiny a českého jazyka na ZŠ Chocerady.

jak na doučování matematiky

„Ve chvíli, kdy doučuju, nemusím být nejchytřejší na světě,“ říká studentka speciální pedagogiky, doučující matematiky Ellen Pražáková.

tipy na doučování geometrie

„Geometrie dělá žákům problémy, ale pomůcky nám ji mohou výrazně ulehčit,“ říká učitelka prvního stupně ZŠ ve Zbiroze Andrea Tláskalová.

tipy na doučování matematiky

„Jsem rád, když si student vymyslí příklad sám… i když vychází škaredá čísla, je to pro děti zábavné,“ říká učitel na Gymnáziu Čajkovského v Olomouci Vítezslav Kružík.

pomůcky pro matematiku

„Nebojme se využít ‚pomůcky‘, které má žák doma. Je super, když mají děti představu o tom, co počítají,“ říká studentka speciální pedagogiky, doučující matematiky Ellen Pražáková.

tipy na doučování hudební výchovy

„Místa, kde doučovat hudebku, jsou pestrá,“ vysvětluje ve videu zkušený učitel na Gymnáziu Čajkovského v Olomouci, Vítezslav Kružík.

studijní portfolia pro doučování (2. díl)

Video Veroniky Nádvorníkové, učitelky zpražské ZŠ Londýnská, dává na konkrétních příkladech tipy, jak mohou vypadat portfolia. Druhý díl. 

doučování dětí ze znevýhodněného prostředí

„Pokud dítě má jít na doučování, kde bude doučovatel, kterého má rádo, je vyhráno,“ říká Michaela Kučerová z organizace Člověk v tísni.

tipy na doučování online

„Nástroje a postupy Vám mohou univerzálně pomoci nejenom při doučování,“ zmiňuje učitel informatiky a odborník na využívání technologií Václav Maněna.

doučování: ZŠ Staré Město

Škola je plná 2D a 3D pomůcek, vzorců a postupů, které jsou důmyslně rozmístěné ve třídách, na chodbách, na schodištích i v jinak nepoužívaných koutech budovy.

Online debata

První zkušenosti z doučování

 • Sestřih živé online debaty v NPI ČR z 29. září 2021

 • účastníci online debaty:

  • Michal Černý, ředitel Odboru základního vzdělávání a mládeže MŠMT

  • Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

  • Zuzana Ramajzlová, vedoucí vzdělávacích služeb, Člověk v tísni, o. p. s.

  • Jana Servusová, učitelka a doučující ZŠ Chocerady

 • Byla zmíněna např. témata:
  • Identifikace žáků s potřebou doučování

  • Personální zabezpečení a role školy

  • Finanční zajištění doučování

  • Metodická podpora doučování

  • Spolupráce s rodiči

  • Plán do konce roku a jak to bude od ledna 2022